piątek, 13 maja 2016

"Niebezpieczne kłamstwa" Becca Fitzpatrick

"Niebezpieczne kłamstwa" to jak dotychczas najlepiej skonstruowana powieść Beccki Fitzpatrick. Wciągająca, z ciekawą intrygą i dynamicznymi bohaterami. Autorka zna się na rzeczy i wie, o czym młodzi chcą czytać.

Stella Gordon spędza lato w Thunder Basin. Ani imię, ani miejsce zamieszkania nie są tymi prawdziwymi. Siedemnastolatka została bowiem objęta programem ochrony świadków i tym samym zmuszona jest porzucić dawne życie. Dziewczyna buntuje się i nie chce kłamać, lecz dla własnego bezpieczeństwa zamierza zamieszkać w tak innej niż Filadelfia, małej mieścinie pod dachem emerytowanej policjantki. Stella zerwała wszelkie rodzinne kontakty, rozstała się z kochającym ją chłopakiem, który również był zamieszany w tę sprawę i przybyła do obcego miasta wieść życie obcej osoby. Zagrożenie jeszcze nie minęło, a i Stella nie może czuć się całkowicie anonimowa. 

Becca Fitzpatrick jest amerykańską pisarką literatury Young Adult, która zaskarbiła sobie serca czytelników bestsellerową trylogią „Szeptem”. Jej najnowsza powieść reklamowana jako thriller, zawierać ma wątek kryminalny, kartel narkotykowy i bohaterkę objętą ochroną rządową. Jak Fitzpatrick odnajdzie się w powieści z dreszczykiem? I jak rzeczywiście trzymająca w napięciu będzie jej nowa książka? 

„Niebezpieczne kłamstwa” jako historia ma świetne tło. Przeszłość Stelli jest czytelnikowi znana, przybliżona jest tu postać matki borykającej się z nałogiem narkotykowym i jej chłopak, Reed, który jest niemal obecny w większości powieści. Stella zatrzymuje się u Carminy, byłej pani policjant, której jawnie nie darzy sympatią. Buńczuczna nastolatka przedstawia krytycznym okiem całe Thunder Basin, jego społeczność i swoją opiekunkę. Nienawidzi każdej sekundy swojego nowego życia. Jednocześnie jest świadoma powagi sytuacji i pomimo wdzięczności za opiekę, nie ułatwia zadania ani trochę ludziom za nią odpowiedzialnym. To czyni ją niezwykle dziecinną, choć siedemnastolatka nie jest już przecież dzieckiem. Young Adult ma to jednak do siebie, że bohaterowie dojrzewają w trakcie trwania akcji powieści. 

„Niebezpieczne kłamstwa” nie mają jednak tylu zwrotów akcji, ile sugerowałby zarys powieści. Czytelnicy oczekujący mrożących krew w żyłach opisów będą zawiedzeni, bowiem historia Stelli obraca się w dość schematyczną obyczajówkę. Thunder Basin, które miało być jedynie przystankiem w życiu dziewczyny, staje się jej przyjaźniejsze, zyskuje ona przychylnych jej ludzi, ale i wrogów. Akcja powieści jest jednakże absorbująca, a wraz z zainteresowaniem czytelnika losami głównej bohaterki, idzie sukces powieści. Jako YA „Niebezpieczne kłamstwa” spisują się fantastycznie. Becca Fitzpatrick bezproblemowo trafia w gusta młodego czytelnika i można z jej powieściami spędzić przyjemne godziny. 


„Troska o drugą osobę to przejaw słabości. Jeśli zależy Ci na kimś, stajesz się podatny na ciosy. Masz coś do stracenia."

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz z osobna i będę uszczęśliwiona jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią. Cenię sobie komentarze wnoszące coś do tego, co napisałam powyżej, więc proszę, komentuj, ale wcześniej przeczytaj post. Dzięki za odwiedziny!